Symfonia „Pokój i Pojednanie”

Bilet premium – 30 zł
Bilet normalny – 20 zł
Bilet specjalny grupowy – 10 zł

Uroczyste koncerty uświetniające obchody 300–lecia koronacji koronami papieskimi obrazu Matki Boskiej Kodeńskiej

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII LUBELSKIEJ
CHÓR OPERY I FILHARMONII PODLASKIEJ
VIOLETTA BIELECKA – przygotowanie chóru
CHÓR DZIECIĘCO-MŁODZIEŻOWY OPERY I FILHARMONII PODLASKIEJ
EWA BARBARA RAFAŁKO – przygotowanie chóru
ALEKSANDRA ORŁOWSKA-JABŁOŃSKA – sopran
ROBERT GIERLACH – bas-baryton
RAFAŁ JANIAK – dyrygent
KAROL FURTAK – słowo o muzyce

Program:
H.M. Górecki – „Totus Tuus”, op. 60
R. Janiak – Symfonia „Pokoju i Pojednania” na solistów, chór mieszany i orkiestrę

„Symfonia Pokoju i Pojednania” Rafała Janiaka to kompozycja pisana na wyjątkowy jubileusz jednego z kluczowych na ziemiach I-szej Rzeczpospolitej Sanktuarium Maryjnego. Niełatwa historia tych ziem, na których mieszkali wyznawcy wielu religii, a także reperkusje Unii Brzeskiej nierozerwalnie splatają się z historią cudownego obrazu Matki Bożej Kodeńskiej.

W planowanej kompozycji zostaną użyte teksty
wielkich myślicieli i doktorów kościoła, a także przedstawicieli innych wyznań, których myśli odwołują się do kwestii pokoju, pojednania, wzajemnego zrozumienia i szacunku. Bogate instrumentarium (wielka orkiestra symfoniczna z rozbudowaną partią perkusji), chór mieszany oraz soliści będą rozmieszczeni w różnych miejscach w sanktuarium, wykorzystując jego atrybuty topoficzne. Język muzyki Rafała Janiaka doskonale łączy tradycję z nowoczesnością. Doświadczenie pisania wielkich form (m.in. na gruncie opery) pozwala kompozytorowi na pełne i wydajne wykorzystanie planowanej obsady, a także na poszukiwanie nowych form wyrazu w muzyce wokalno-instrumentalnej.

Zaangażowani artyści wykonawcy to przede wszystkim zespoły artystyczne działające w tym regionie – w województwie lubelskim, a także zaproszeni soliści – wybitni śpiewacy, których nazwiska rozpoznawalne są na całym świecie. Planowany symfoniczny charakter dzieła służy zbudowaniu wielkiej formy, godnej upamiętnienia trzeciej w historii koronacji koronami papieskimi obrazu na ziemiach polskich.

Po 24 lutego 2022 roku koncepcja tej kompozycji nabiera nowego znaczenia i wymiaru. Pokój i pojednanie są przecież tak bardzo potrzebne na wschodnich rubieżach Europy – ziemiach dawnej Rzeczypospolitej. W tym wymownym koncercie, w miejscu gdzie wschód łączy się z zachodem apel o pokój i pojednanie poprzez wydarzenie kulturalne odwołuje się do ważnej historycznej roli i misji
Sanktuarium Kodeńskiego.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń