Koncert symfoniczny

Bilet premium – 70 zł.
Bilet normalny – 50 zł.
Bilet ulgowy – 40 zł.
Bilet szkolny – 35 zł.
Bilet z Kartą – 35 zł.
Bilet grupowy – 35 zł.
Bilet Młodego Melomana – 20 zł.
Obejmuje rząd I-II, sprzedawany jest tylko w kasie Filharmonii. Przysługuje uczniom i studentom studiów dziennych, zaocznych lub wieczorowych do ukończenia 26. roku życia.

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII LUBELSKIEJ
OKSANA KUDRYNETSKA – skrzypce
JIŘI BÁRTA – wiolonczela
THEODORE KUCHAR – dyrygent

Program:
J. Brahms – Koncert podwójny na skrzypce i wiolonczelę, op. 102
L. van Beethoven – VII Symfonia A-dur, op. 92

Przeszło 136 lat temu w Kolonii swą premierę miał ostatni utwór napisany na orkiestrę wielkiego niemieckiego kompozytora romantycznego Johannesa Brahmsa. Napisany w tonacji a-moll podwójny Koncert na skrzypce i wiolonczelę pisany był z myślą o swoich przyjaciołach – wiolonczeliście Robercie Hausmannie oraz skrzypku Józefie Joachimie. W przypadku tego drugiego nie był to zwykły ukłon w stronę ich relacji, lecz próba pogodzenia się z artystą, przeciwko któremu Brahms miał zeznawać pod sądową przysięga podczas jego procesu rozwodowego. W strukturze utworu kompozytor zawarł charakterystyczny motyw a-e-f jako odbicie lustrzane f-a-e – akronimu życiowego motta Joachima – „Frei, aber einsam” („Wolny, lecz samotny”).

W latach 1811-1812, ze względu na pogorszający się słuch, Ludwig van Beethoven przebywał w czeskich Cieplicach, gdzie rozpoczął szkice nad swoją VII Symfonią A-dur, którą dedykować miał księciu Moritzowi von Fries – austriackiemu bankierowi i mecenasowi sztuki. W bieżącym roku przypada 210. rocznica prawykonania dzieła w Wiedniu pod batutą samego kompozytora, w ramach koncertu poświęconemu rannym i poległym w bitwie pod Hanau z rąk francuskich żołnierzy. Co ciekawe orkiestra wykonująca wtedy również „Zwycięstwo Wellingtona” kompozytora składała się z wielkich nazwisk m.in.: L. Spohr, J.N. Hummel, G. Meyerbeer, czy A. Salieri, a autograf samej symfonii znajduje się dzisiaj w Bibliotece Jagiellońskiej.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń