13

Koncert symfoniczny Armellini | Wijatkowski - Lublin

Bilet premium – 120 zł
Bilet normalny – 100 zł
Bilet ulgowy – 60 zł

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII LUBELSKIEJ
LEONORA ARMELLINI – fortepian
PIOTR WIJATKOWSKI – dyrygent

Program:
F. Chopin – Koncert fortepianowy e-moll, op. 11
F. Liszt – Poemat symfoniczny „Orfeusz” nr 4, S. 98
F. Liszt – Poemat symfoniczny „Preludia” nr 3, S. 97

Reminiscencją z XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2021) będzie z pewnością występ pierwszej artystki z Włoch, która wspięła się na najwyższy poziom sztuki pianistycznej prezentowany przez uczestników tego konkursu – Leonora Armellini.

Koncert nie byłby pełny, gdyby nie twórczość Fryderyka Chopina, w tym wypadku 20-letniego młodzieńca, który tworzy swój drugi koncert fortepianowy w tonacji e-moll. Dedykowany idolowi pianistycznego wykonawstwa młodego Chopina – Fryderykowi Kalkbrennerowi – osiąga podczas premiery 12 października 1830 roku w Teatrze Narodowym wielki sukces (Carloa Soliva – dyrygent, Fryderyk Chopin – fortepian). Koncert ten na zawsze pozostanie w pamięci kompozytora, który, jak się miało później okazać, ostatecznie pożegnał się był z Polską, wyjeżdżając na francuską emigrację.

Spośród 12 poematów symfonicznych Liszta 4 odnoszą się do genialnej, heroicznej i legendarnej postaci. Wśród nich znajduje się „Orfeusz” będący uosobieniem idei humanizmu i postępu cywilizacyjnego. Pomyślany pierwotnie jako prolog do weimarskiego wystawienia opery „Orfeusz i Eurydyka” Ch.W. Glucka urósł do rangi samodzielnego dzieła, po które z wielkim entuzjazmem sięgają orkiestry symfoniczne na całym świecie.

Jeszcze w tym samym miesiącu, w którym miała miejsce premiera „Orfeusza”, w Weimarze po raz pierwszy wykonano „Preludia”. Historia tego dzieła również wskazuje na bycie pierwotnie częścią innego dzieła – w tym przypadku utworu chóralnego „Cztery żywioły”. Na skutek wielu perturbacji jednak, w nowej odsłonie inspirowanej XV medytacją „Preludia” poetyckich nowel A. Lamartine'a, usamodzielnia Liszt utwór, który stanie się jednym z jego najpopularniejszych poematów symfonicznych, do którego wplótł, jak nigdzie indziej, własne przeżycia i wzruszenia.

„Czyż życie nie jest szeregiem preludiów do owej nieznanej pieśnie, której pierwsza wzniosłą nutę intonuje śmierć?...” (fragment XV medytacji A. Lamartine'a).

UWAGA!
Koncert wchodzi w skład karnetu na luty. Karnet w cenie 186,00 zł (normalny), 129,00 zł (ulgowy). Koncerty wchodzące w skład karnetu – 9.02, 16.02 oraz 23.02. Karnet do kupienia tylko w kasie Filharmonii. Karnet nie dotyczy miejsc objętych biletem premium.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń