Koncert symfoniczny z okazji Dnia Kobiet - Lublin

Bilet premium – 70 zł
Bilet normalny – 50 zł
Bilet ulgowy – 40 zł
Bilet szkolny – 40 zł
Bilet z Kartą – 40 zł
Bilet grupowy – cena ustalana po wcześniejszym zgłoszeniu
Bilet Młodego Melomana – 20 zł

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII LUBELSKIEJ
JOANNA MOSKOWICZ – sopran
PAWEŁ KOS-NOWICKI – dyrygent

Program:
E. Elgar – Serenada na smyczki e-moll, op. 20
W.A. Mozart – Arie koncertowe
„Voi avete un cor fedele”, KV 217
„Vorrei spiegarvi, o Dio”, KV 418
„Nehmt meinen Dank ihr holden Gönner”, KV 383
„No, no, che sei capace”, KV 419
J. Haydn – 88 Symfonia G-dur, Hob. I:88

Mając na uwadze całą twórczość E. Elgara trudno uwierzyć, że pierwszą kompozycją, po której kompozytor stwierdził swoje zadowolenie, była właśnie Serenada na smyczki e-moll z opusu 20. Dedykowana imiennikowi – organmistrzowi i muzykowi-amatorowi Whinfieldowi – swą premierę miała nie w Anglii, a na kontynencie, 21 lipca 1896 roku w Antwerpii. Choć dzieło to nie jest wielkich rozmiarów, to urzeka ono słuchaczy swoim spokojem, subtelnością, a wręcz „kołysankowym” nastrojem porównywanym do aubade – pieśni o poranku (M. Kennedy).

Arie koncertowe W.A. Mozarta to utwory zróżnicowane pod względem wyrazu, ale to co je łączy to przede wszystkim ich przeznaczenie. Większość z nich była używana jako swoista wstawka do innej opery, przerywnik. I tak „Voi avete un cor fedele”, nota bene 19-letniego Mozarta, była pomyślana jako przerywnik do opery buffa Baltazara Galuppiego „Le nozze di Dorina”, a „Vorrei spiegarvi, oh Dio!” oraz „No, no, che non sei capace” jako przerywnik do opery „Il curioso indiscreto” Anfossiego Pasquale, podczas wystawienia w wiedeńskim Burgtheater w 1783 roku.

Wśród repertuaru koncertu znajdzie się również niemieckojęzyczna aria „Nehmt meinem Dank” napisana dla szwagierki Alojzy Weber, jako utwór przeznaczony na pożegnanie się z publicznością.

Niebawem po napisaniu sześciu symfonii, tzw. „paryskich”, w 1786 roku J. Haydn rozpoczął pracę nad 88. Symfonią G-dur dla orkiestry w pałacu Esterházy. Jest ona współcześnie uważana jako pierwsze szczytowe osiągnięcie kompozytora w dziedzinie symfoniki, co potwierdza wiele pochlebnych opinii o utworze m.in. J. Brahmsa. W czterech częściach zawarł kompozytor swój unikalny styl orędownika harmonii, proporcji i spokoju.

UWAGA!
Koncert wchodzi w skład karnetu na marzec. Karnet w cenie 208,00 zł (normalny), 160,00 zł (ulgowy). Koncerty wchodzące w skład karnetu – 1.03, 8.03, 15.03 oraz 22.03. Karnet do kupienia tylko w kasie Filharmonii. Karnet nie dotyczy miejsc objętych biletem premium.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Marzec 2024

08 .03

 piątek

 19:00

Lublin

Filharmonia Lubelska - sala koncertowa

dostępne bilety: 138

kup bilet