Koncert symfoniczny

Bilet premium – 70 zł
Bilet normalny – 50 zł
Bilet ulgowy – 40 zł
Bilet szkolny – 40 zł
Bilet z Kartą – 40 zł
Bilet grupowy – cena ustalana po wcześniejszym zgłoszeniu
Bilet Młodego Melomana – 20 zł

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII LUBELSKIEJ
MAURICIO DĺAZ ÁLVAREZ – gitara
MAREK WRONISZEWSKI – dyrygent

Program:
E. Chabrier – España
J. Rodrigo – Concierto de Aranjuez
M. de Falla – I i II suita „Trójgraniasty kapelusz”

Od premiery dzieła „España” Emmanuela Chabrier w 1883 roku zauważa się silny wzrost popularności stylizowanej muzyki hiszpańskiej w utworach kompozytorów klasycznych (np. późniejsza Iberia C. Debussy'ego, czy Rapsodie espagnole M. Ravela). Ten „utwór w F-dur i nic więcej”, jak zwykł mawiać o nim sam kompozytor, dość szybko zdobył uznanie innych kompozytorów francuskich (Lecocq, Duparc, de Falla), a nawet samego Gustawa Mahlera, który określił go jako „początek nowoczesnej muzyki”. Jak w przypadku wielu utworów inspirowanych kulturą innego kraju, tak i ten powstał z inspiracji podróżą. Ta wywarła na kompozytorze nie tylko silne wrażenie i zauroczenie tamtejszą kulturą, ale również umożliwiła mu zebranie oryginalnych melodii tanecznych, które wykorzystał później w swojej rapsodii orkiestrowej.

Tuż przed wybuchem II wojny światowej hiszpański kompozytor Joaquín Rodrigo odbywa swą podróż poślubną w odwiedzając m.in. ogrody królewskie pałacu Aranjuez. Poruszony niesamowita atmosferą miejsca, tętniącego klimatem końca XVIII wieku, postanawia napisać utwór – koncert na gitarę. Pomimo radosnej aury o hiszpańskim kolorycie kompozytor zawarł w koncercie również reminiscencje własnych przeżyć – lęku przed zbliżającą się wojną, niedawnej śmierci dziecka oraz ciężkiej choroby żony. Wyraźnie widać to na przykładzie elegijnego Adagio – dialogu gitary z instrumentami solowymi.

Concerto de Aranjuez jest pierwszym utworem, praktycznie niewidomego od 3. roku życia, kompozytora skomponowanym na gitarę i orkiestrę. Premiera koncertu odbyła się w czasie II wojny światowej w Barcelonie (1940) w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Barcelony oraz osoby, dla której Rodrigo dedykował dzieło – hiszpańskiego gitarzysty i kompozytora Regina Sainza e la Mazy.

Nie należy do rzadkości fakt, iż muzyka dzieła scenicznego przyćmiewa na przestrzeni lat popularnością samo dzieło, w ramach którego została napisana. Tak też jest w przypadku baletu „Trójgraniasty kapelusz” Manuela de Falli, który funkcjonuje przede wszystkim w formie dwóch suit orkiestrowych. Napisany na zamówienie słynnego Siergieja Dagilewa balet traktuje o pewnym wysoko postawionym miejskim urzędniku (corregidor), którego oznaką jest właśnie tytułowy kapelusz, i którego zaloty do mężatej młynarki zostają publicznie obnażone. W nawiązującej do folkloru andaluzyjskiego muzyce możemy odnaleźc takie obrazy jak: Taniec młynarki (fandango), Taniec młynarza (seguidillas), Taniec sąsiadów (farruca), Corregidor, czy Popołudnie.

UWAGA!
Koncert wchodzi w skład karnetu na marzec. Karnet w cenie 208,00 zł (normalny), 160,00 zł (ulgowy). Koncerty wchodzące w skład karnetu – 1.03, 8.03, 15.03 oraz 22.03. Karnet do kupienia tylko w kasie Filharmonii. Karnet nie dotyczy miejsc objętych biletem premium.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Marzec 2024

15 .03

 piątek

 19:00

Lublin

Filharmonia Lubelska - sala koncertowa

dostępne bilety: 262

kup bilet