Lublin

 Filharmonia Lubelska - sala koncertowa
 ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5

 26.01.2024

 19:00
 

Bilet premium – 70 zł
Bilet normalny – 50 zł
Bilet ulgowy – 40 zł
Bilet szkolny – 40 zł
Bilet z Kartą – 40 zł
Bilet grupowy – cena ustalana po wcześniejszym zgłoszeniu
Bilet Młodego Melomana – 20 zł

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII LUBELSKIEJ
KATARZYNA DUDA – skrzypce
WARCISŁAW KUNC – dyrygent

Program:
L. van Beethoven – Koncert skrzypcowy D-dur, op. 77
J. Brahms – II Symfonia D-dur, op. 61

Obok koncertów skrzypcowych P. Czajkowskiego, J. Brahmsa oraz F. Mendelssohna, Koncert skrzypcowy D-dur z opusu 61 Ludwiga van Beethovena należy dzisiaj do najczęściej wykonywanych dzieł tego gatunku na estradach filharmonicznych. Pomimo chłodnego przyjęcia dzieła w dniu premiery (23 XII 1806, Theater an der Wien) ze względu na liczne niedopracowania i opieszałość kompozytora, który to do ostatnich chwil nanosił do partytury poprawki, koncert ten uchodzi za wzór harmonii i proporcji pomiędzy orkiestrą i partią solową, jak i pomiędzy uczuciowością i nastrojowością a pierwiastkiem wirtuozowskim. Renesans utworu datuje się na rok 1844, kiedy to 12-letni wówczas Joseph Joachim wykonał go w towarzystwie orkiestry Londyńskiego Towarzystwa Filharmonicznego pod samego batutą F. Mendelssohna.

Utwory na skrzypce i orkiestrę symfoniczną stanowią raczej rzadkość w twórczości Beethovena. Jako poprzedników tej formy można wskazać zachowany we fragmentach wcześniejszy Koncert skrzypcowy C-dur, czy 2 Romanse F-dur i G-dur, w których, podobnie jak w późniejszym Koncercie skrzypcowym D-dur, nawiązał kompozytor do francuskiego stylu z charakterystyczną, pogodną ekspozycją orkiestry oraz z przewagą pierwiastka kantylenowego nad wirtuozowskim.

Zachowana w tej samej tonacji jest również II Symfonia Johannesa Brahmsa z opusu 73. Napisana latem (w niespełna 3 miesiące) kompozycja oddaje przede wszystkim nastrój, jaki ogarniał kompozytora podczas pobytu w austriackiej wiosce Pörtschach am Wörthersee. Dlatego też, ta niezwykle pogodna i sielska kompozycja, przyrównywana była często do VI Symfonii „Pastoralnej” L. van Beethovena. Jej charakter potwierdzają słowa samego Brahmsa: „brzmi wesoło i przyjemnie, jakby była napisana specjalnie dla świeżo zaślubionej pary” oraz pierwszego biografa kompozytora C.F. Pohla: „życie i siła tryskają wszędzie, a przy tym jest w niej głębia uczucia i swojskość”.

UWAGA!
Koncert wchodzi w skład karnetu na styczeń w cenie 200,00 zł (normalny), 140,00 zł (ulgowy). Koncerty wchodzące w skład karnetu – 5.01, 12.01, 19.01 oraz 26.01. Karnet do kupienia tylko w kasie Filharmonii. Karnet nie dotyczy miejsc objętych biletem premium.

CZYTAJ WIĘCEJ