Lublin

 Filharmonia Lubelska - sala koncertowa
 ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5

 05.04.2024

 19:00
 

Bilet premium – 70 zł
Bilet normalny – 50 zł
Bilet ulgowy – 40 zł
Bilet szkolny – 40 zł
Bilet z Kartą – 40 zł
Bilet grupowy – cena ustalana po wcześniejszym zgłoszeniu
Bilet Młodego Melomana – 40 zł

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII LUBELSKIEJ
AKADEMICKI CHÓR UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO W LUBLINIE
MONIKA MIELKO-REMISZEWSKA – przygotowanie chóru
CHÓR KAMERALNY „SENZA RIGORE”. AKADEMIA MUZYCZNA IM. K. LIPIŃSKIEGO WE WROCŁAWIU
JOLANTA SZYBALSKA-MATCZAK – przygotowanie chóru
JUSTYNA KHIL – sopran
JULIA MACH – mezzosopran
SEBASTIAN MACH – tenor
BARTOSZ LISIK – bas
AGNIESZKA FRANKÓW-ŻELAZNY – dyrygent

Program:
G. Rossini – Petite Messe Solennelle

„Drogi Panie, tutaj skończyła się ta biedna mała msza. Czy właśnie napisałem muzykę sakralną, czy raczej muzykę świętokradzką? Jak dobrze wiesz urodziłem się dla opery buffa. Niewiele techniki, trochę serca i to wszystko. Błogosławię Cię i obdarz mnie Rajem” – taką adnotację umieścił Gioacchino Rossini na ostatniej karcie rękopisu swojej „Petite Messe Solennelle”.

Do napisania „ostatniego z moich grzechów podeszłego wieku”, jak mawiał o utworze sam kompozytor, zabrał się Rossini 34 lat po napisaniu swojej ostatniej opery. Spędzając ostatnią dekadę życia w Passy stworzył arcydzieło religijne, bynajmniej nie „małe”, jak sugerowałby sam tytuł, lecz rozbudowane, w formie uroczystej mszy (missa solemnis).

I choć msza nigdy nie była wykonana za życia twórcy, to do dzisiaj należy ona do grona najpopularniejszych utworów chóralnych i religijnych XIX wieku. Do typowego schematu mszy muzycznej, tj. Kyrie–Gloria–Credo–Sanctus–Agnus Dei, dodaje Rossini jeszcze arię sopranową do słów św. Tomasza z Akwinu – hymn „O salutaris Hostia” (jako wstęp do Agnus Dei) oraz instrumentalne Preludio religioso wraz z ritornellem (wstęp do Sanctus).

UWAGA!
Koncert wchodzi w skład karnetu na kwiecień. Karnet w cenie 160,00 zł (normalny), 128,00 zł (ulgowy). Koncerty wchodzące w skład karnetu – 5.04, 12.04, 19.04 oraz 26.04. Karnet do kupienia tylko w kasie Filharmonii. Karnet nie dotyczy miejsc objętych biletem premium.

CZYTAJ WIĘCEJ