Lublin

 Filharmonia Lubelska - sala koncertowa
 ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5

 12.04.2024

 19:00
 

Bilet premium – 70 zł
Bilet normalny – 50 zł
Bilet ulgowy – 40 zł
Bilet szkolny – 40 zł
Bilet z Kartą – 40 zł
Bilet grupowy – cena ustalana po wcześniejszym zgłoszeniu
Bilet Młodego Melomana – 40 zł

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII LUBELSKIEJ
AGATA SZYMCZEWSKA – skrzypce
MAREK PIJAROWSKI – dyrygent

Program:
M. Bruch – I Koncert skrzypcowy g-moll, op. 26
H. Berlioz – Symfonia fantastyczna c-moll, op. 14

W literaturze skrzypcowej jednym z najpopularniejszych koncertów skrzypcowych, obok dzieł takich kompozytorów jak L. van Beethoven, J. Brahms, czy P. Czajkowski, jest z pewnością Koncert skrzypcowy g-moll Maxa Brucha z opusu 26. I choć nie jest to jedyny tego typu utwór niemieckiego twórcy, to właśnie on na stałe wpisał się do repertuaru sal koncertowych na całym świecie. Koncert urzeka słuchaczy wyjątkowym Adagio (II część), które stało się niejako „sercem” całej kompozycji. I część stanowi w stosunku do niej jedynie preludium o charakterze rapsodycznym. Dedykowany słynnemu skrzypkowi Josephowi Joachimowi stanowi przykład konserwatywnego romantyzmu w stylu wyznaczonym przez Mendelssohna, z doskonale wyważoną proporcją pomiędzy wirtuozerią a wyrazowością.

Symfonia fantastyczna Hectora Berlioza (z podtytułem „Epizod z życia artysty”) stała się kamieniem milowym w historii muzyki. A to za sprawą wplecionego w partyturę manifestu artystycznego kompozytora – skierowania muzyki na tory programowości, sięgania do treści pozamuzycznych. W tym przypadku za źródło inspiracji posłużyły osobiste przeżycia i wrażliwa natura twórcy, który dodatkowo doświadczył nieszczęśliwej i nieodwzajemnionej miłości do angielskiej aktorki Harriet Smithson, z którą nota bene ostatecznie wziął ślub. Program symfonii dołączył Berlioz do wydania paryskiej gazety, tuż przed premierą symfonii („Le Figaro”, 21 maja 1830).

Pomimo programowego charakteru dzieła był on jednocześnie przekonany, że „…symfonia zdobywa własne, wystarczające muzyczne zainteresowanie niezależnie od jakichkolwiek zamiarów dramaturgicznych”. Dzieje się to m.in. za sprawą traktowanego wariacyjnie motywu przewodniego – idée fixe, który powraca we wszystkich pięciu częściach dzieła. Jako pierwszy kompozytor wykorzystał też tak bogatą obsadę orkiestrową, która odtąd stała się co raz częstszą praktyką wśród twórców muzyki symfonicznej.

UWAGA!
Koncert wchodzi w skład karnetu na kwiecień. Karnet w cenie 160,00 zł (normalny), 128,00 zł (ulgowy). Koncerty wchodzące w skład karnetu – 5.04, 12.04, 19.04 oraz 26.04. Karnet do kupienia tylko w kasie Filharmonii. Karnet nie dotyczy miejsc objętych biletem premium.

CZYTAJ WIĘCEJ